BioAktiv CZ
Z tisku

Zemědělec č. 35/2019: Racionální a zisková výživa rostlin

26. 8. 2019,

V minulém článku v Zemědělci č. 32 jsme se věnovali porostům od zakládání přes vzcházení. Podzim je momentálně v plném proudu, můžeme se proto soustředit na to, jak porosty v dalším průběhu udržet v pohodě a do zimy dovést v ideálním stavu. Důraz budeme klást hlavně na ochranu a optimální výživu pro různé podmínky – optimální i komplikovanější průběh podzimu. BioAktiv CZ se výživě intenzivně věnuje již od roku 2011 a zaměřuje se na sledování inovativních technologií v zemědělství a jejich uplatnění v praxi.

Podzimní aplikace je velice důležitá pro podporu rostlin před zimou. Pro podzim 2019 máme rozšířenou nabídku produktů, abychom uspokojili maximum potřeb našich partnerů.

Základní výživa a ochrana

Při správném založení porostu je na řadě vyvážená minerální výživa s dostatkem dodaných, a hlavně pro rostlinu dobře přijatelných forem živin. Důležitá je i tvorba solidního kořene. Postemergentní aplikace PlantAktivu pro rostliny podporuje intenzivní zakořenění a zpřístupňuje rostlinám N, P a S z minerálních a organických hnojiv, včetně posklizňových zbytků. Tím dosáhneme lepšího využití minerálních hnojiv, silného porostu schopného dobře přezimovat a vytvoříme hustý kořenový systém vhodný pro dobrý příjem živin během intenzivního jarního přihnojování. A to vše díky podpoře aerobních procesů v půdě, takže zároveň podporujeme i rozklad posklizňových zbytků a hnoje a napomáháme lepší tvorbě humusu. PlantAktiv je proto vhodný i do systémů s vyšším zastoupením organických hnojiv.

U řepek aplikace PlantAktivu pomáhá již od vzcházení porostu, není tedy potřeba čekat s podporou na listovou plochu, a řepky tak mohou mimo jiné urůst škůdcům i nepříznivým podmínkám v počátku růstu. U pšenic a ječmenů je hlavní přínos v lepší tvorbě podzimních odnoží, které jsou zjara odolnější, a tvorbě hustšího kořenového systému. Podzimní aplikace pšenic je vhodná hlavně pro ranější a včas seté odrůdy, u pozdějších výsevů je možné volit jarní aplikaci.

Porosty, které se podařilo dobře založit, je potřeba do zimy ještě efektivně uchránit před škůdci a chorobami. Pro maximální účinnost insekticidů a herbicidů je nutné hlídat si podmínky při aplikacích a zejména jde o po- větrnostní podmínky a pH vody, kterou v postřiku používáme. Všeobecně je chemie účinnější při nižším pH, je proto dobré vodu před použitím okyselit. Pro tento účel lze využít Akti pH, listové hnojivo s fosforem, které má velice nízké pH a zároveň obsahuje na podzim ceněný fosfor.

Listová výživa

U solidních porostů je dalším krokem listová výživa, která směřuje k optimálnímu stavu rostlin před zimou. Pro tyto účely je ideální aplikace AktiFer Grow. V jednom vstupu dodáme všechny na podzim klíčové živiny (N, P, B a Mn) a zároveň rostlině poskytneme stimulační mix aminokyselin a hormonů. Ten je zásadní hlavně pro překonání stresových podmínek na podzim i v zimě a podporu příjmu živin.

U horších porostů je potřeba podpořit hlavně intenzivní růst biomasy, aby měly rostliny šanci přezimovat. Proto aplikujeme u řepek PlantAktiv (1 kg/ha) pro ‘nakopnutí porostu‘ a po vytvoření listové plochy 15 kg močovi- ny s 0,6 l AktiFer SuperPhos + Cu s vysokým obsahem fosforu jako rychlou energii a podporu růstu. U pozdějších výsevů pšenic vyčkáme na jarní aplikaci do odnožujících porostů. Pro konkrétní doporučení neváhejte kontaktovat naše odborné poradce ve vašem regionu

Máte dotazy? Ozvěte se mi!

,