BioAktiv CZ
Z tisku

Agromanuál č. 08/2021: Nejste si jisti výběrem listové výživy a stimulace? Víme, jak na to, a poradíme vám

15. 8. 2021, Ing. Martin Bohuněk

Doba jde dopředu, každý zemědělec řeší vyšší odběry živin z půdy, užší střídání plodin, klimatické změny, vyšší tlak chorob a škůdců a zvýšené nároky na ekologii a preciznost. Proto se listová výživa a stimulace stává součástí základní agrotechniky. Je to téma nové, velice komplikované a vyžaduje spoustu informací pro kvalitní rozhodnutí. Máte přehled o všech nejmodernějších datech z výživy rostlin a techniky? Pokud ne, potřebujete do budoucna silného a flexibilního partnera.

Kouzlo naší práce spočívá v tom, že můžeme nepřetržitě sledovat moderní poznatky ve výživě a fyziologii a díky spolupráci s univerzitami vymýšlet co nejvhodnější postupy a řešení pro zlepšení výživového stavu rostlin. Poznatky poté můžeme přenášet do výroby co nejjednodušších a komplexních produktů. Ty i nadále intenzivně testujeme v pokusech i praxi a hledáme, jak je ještě zlepšit, aby pro vás byly co nejpřínosnější. Protože již z praxe umíme řešit mnohé, jsme schopni vám poskytnout i pro vaši situaci jednoduché, ovšem vědecky podložené řešení s praktickými výsledky a vyčíslením konkrétního přínosu, které snadno zapojíte do své agrotechniky. Můžeme vám pomoci posunout vaši agrotechniku dál a pružně reagovat na všechny změny klimatu, legislativy i aktuálního počasí. My vám poradíme, jak na výživu a stimulaci, a vy můžete díky tomu věnovat více času své práci.

Jako příklad uveďme aktuální situaci ve výživě řepek. Listová výživa není jen prostředkem pro dodání živin. Aplikuje se v kontextu opatření (ochrana fungicidní a insekticidní, regulace či stimulace, lepení a další zásahy, omezování účinných látek i aplikací jako takových), které společně směřují k jednomu cíli – dosáhnout dobrého ekonomického výsledku. A bude tím lepší, čím promyšlenější opatření budou.

Komplexní hnojiva tvořená pro intenzivní praxi  

Naším úkolem je neustále hledat ten nejkvalitnější způsob výroby pro daný účel, je třeba tedy výživu vybírat s rozumem a přemýšlet nad souvislostmi. Hnojiva musí mít co nejlepší přijatelnost živin, opodstatnění a ideálně i přidanou hodnotu

Připomenu doporučení z článku minulého čísla, že nejvyšší přidanou hodnotu vidíme v komplexních mixech 3 v 1, které:

  • dodávají živiny typicky deficitní v době aplikace,
  • obsahují stimulátory růstu a antistresové látky,
  • působí synergicky s chemickou ochranou (nízké pH, velké množství smáčedel, pesticidní účinek některých živin jako P, Cu a S).

V takovém komplexu může ale být problém s dávkováním, které bude v tekuté formě v řádech 5 litrů a více a v pevné formě zase problematické z hlediska manipulace (vyžaduje míchání, mohou se tvořit usazeniny atd.). Pro adekvátní účinek a pohodlnost obsluhy je tedy potřeba jiné řešení, a proto nabízíme suspenzní hnojiva elegantně spojující výhody snadné aplikace tekutých a koncentrace pevných hnojiv. Při zachování množství účinných látek a živin se dostáváme na 4–7x nižší dávky, což je velice účinné a zároveň praktické. Je to zkrátka snadné a funkční řešení pro opravdové profesionály. 

Jednoduchá řešení založená na dekádě zkušeností

Ačkoli naše výsledné doporučení může znít jednoduše, stojí za ním mnoho zkušeností, moderních poznatků, testování a tisícovek aplikovaných hektarů v průběhu posledních 11 let. Pojďme si uvést příklady komplexních opatření, která jsou jednoduchá, a právě proto chytrá a úžasně efektivní:  

  • Při aplikaci herbicidu přidejte 1 kg PlantAktivu pro rostliny. Tím zpřístupníte půdní hnojiva a podpoříte růst vzcházejících rostlin.
  • S insekticidem přidejte 2 l AktiFeru Grow. Ten pokryje kompletní potřebu B a ostatních živin, cytokininy v něm obsažené podpoří zakořenění a regulaci a aminokyseliny dodají porostu energii k zesílení před zimou. To vše zvládneme pomocí jediného vstupu, který navíc podporuje účinnost pesticidu.  
  • Upravte pH a tvrdost vody v postřiku pomocí přípravku Akti pH, který navíc zlepší fyzikální vlastnosti postřikové jíchy. pH má velký vliv na efektivitu pesticidů, a tedy díky snížení pH výrazně ušetříte na nákladech za chemii. 
  • K moření přidejte naši výživu AktiFer SEEDs+ – i toto je zásah v řádu desítek korun na hektar s přínosem v tisících. 

Navíc každý z našich 10 zástupců v terénu věnuje maximální pozornost konzultaci předtím, než poskytne doporučení a následně i hodnocení přínosu pro vás. S každou aplikací se tak naše spolupráce zdokonaluje a můžeme vám přinášet větší a větší přidanou hodnotu, včetně kalkulací a porovnání investice se ziskem. Zákazníci u nás oceňují hlavně kvalitní servis: Kvalitní konzultace, doručení produktů do druhého dne, zboží vždy na skladě, kvalitní podpora obchodníků a odborných konzultantů na výživu, obrovské penzum výsledků a referencí, napojení na výzkum, snadný reklamační proces – ten je v zemědělství klíčový, protože ne vždy jde všechno podle plánu – a hlavně stálá podpora i po mnoha letech spolupráce. Každý den pracujeme na tom, abychom společně byli ještě flexibilnější a úspěšnější. Jsme prostě váš profesionální partner ve výživě pro budoucnost a nepohodu.

Když chcete víc

Pokud vás zajímají podrobnosti ohledně našich odborných doporučení, podívejte se například na náš článek z minulého čísla popisující výživově-stimulační tipy pro řepky a pšenice (nejen tento článek je zdarma dostupný na www.bioaktiv.cz v sekci BioAktiv Reportér pro snadnou dostupnost třeba v telefonu, když jste na poli). Naše řešení standardně obohacujeme i o produkty mimo naše portfolio, se kterými jsme se setkali buď v praxi, nebo v rámci rozsáhlých pokusů, a které přináší výsledky naším zákazníkům. Hlavními kritérii jsou jednoduchost, efektivita a flexibilita.  

A konečně – s výběrem správného zásahu vám rádi poradíme na základě předchozí konzultace, která nám umožní volit vždy ten nejsnazší a nejefektivnější postup, jak doplnit stávající agrotechniku. Pro konkrétní doporučení neváhejte kontaktovat naše odborné poradce ve vašem regionu.

Máte dotazy? Ozvěte se mi!

Ing. Martin Bohuněk, produktový manažer

Vybíráme pro vás

PlantAktiv

Jednička na trhu se stimulátory růstu

AktiFer Grow

Chytré suspenzní listové hnojivo pro rané fáze růstu

Akti pH

Úprava pH postřikové jíchy s barevnou změnou
Doporučujeme Sekce Reportéra