Optimální pH je v půdě, stejně jako u člověka, jedním z hlavních faktorů, které určují její zdraví a vitalitu. Půda je živý organismus – organominerální agregáty představují jen tělo, uvnitř ale žije ohromné množství mikroorganismů a probíhá velké množství chemických procesů, které určují, jak půda funguje. Optimální pH zajistí půdu ve formě, plnící na 100 % svojí funkci, s dobrou strukturou a dlouhodobě prosperující.
Nízké pH naopak její zdravotní stav zhoršuje – převažují jiné chemické reakce, méně se uvolňují živiny jako dusík, fosfor, síra a naopak se více uvolňují těžké kovy, pro rostliny i lidi vysoce toxické prvky. Na půdě se projevují první příznaky potíží: snížení výnosu a potřeba většího množství minerálních hnojiv i pesticidů. Ty si situace žádá jednak proto, abychom rostliny ochránili proti nepřátelskému prostředí, ve které se půda pro rostlinu mění, a zároveň jsou potřeba i proti běžným patogenům, protože je rostlina přirozeně oslabená jako důsledek špatného stavu půdy.
Při větším posunu hodnoty pH dochází k výraznému omezení příjmu živin, zvýšení mobility toxických látek, omezuje se základní aktivita mikroorganismů v půdě, omezuje se rozklad organické hmoty, tvorba humusu, zvyšuje se množství patogenů v půdě. My přitom za takových neutěšených podmínek požadujeme od půdy i rostlin optimální výkon. Je to podobné, jako bychom chtěli po člověku se zápalem plic, hyperglykémií a vleklou virózou, aby uběhl maraton a ještě v dobrém čase. V takovém případě musíme dodávat maximum možné výživy, léků a hodně doufat, že nepřijde žádný neočekávaný negativní podnět, jako je sucho, patogeny, vysoké teploty a mnoho dalších přirozených jevů prostředí.
Naopak, když u půdy pečujeme o správné pH, probíhají v ní chemické reakce pozitivní. Využije se maximum živin, půda je schopna tvořit humus z organických látek a dlouhodobě si udržet vitalitu a odolnost. Zdravá půda je pevný základ našeho hospodaření. A to nemluvíme o udržitelnosti takového přístupu – přemýšlíte někdy o tom, v jakém stavu chcete půdu předat svým nástupcům a dalším generacím?
Ano, vápnění něco stojí, ale v porovnání s tím, co musíme investovat pro umělé udržování výnosu v případě, že pH není v optimu, je to stále zanedbatelný výdaj. Pokud budeme počítat standardní až vyšší dávky, bavíme se o každoroční investici 500–1500 Kč/ha, to jsou náklady srovnatelné s jednou aplikací fungicidu, přínosem 2–3 q ve výnosu u obilí a zanedbatelné proti pozitivnímu dopadu na louky a pastviny. Vápnění je jednoznačně rentabilní z krátkodobého pohledu a nepostradatelné z pohledu dlouhodobého. Proto musí být (na půdách, které to vyžadují) systematickou součástí hospodaření, ne jen jednorázovou náplastí na svědomí.
Nejsnažším způsobem, jak pH zvýšit, je vápnění, zásobní hnojení fosforem a draslíkem a pěstování meziplodin. U většiny hospodářských plodin se výnos snižuje v průměru o 30–60% při pH nižším než 5 a nejvyššího výnosu dosáhneme při pH 6,5–7,5.
Pro začátek je potřeba zhodnotit aktuální stav podle dat a vytvořit si plán. Začneme údaji Agrochemického zkoušení zemědělských půd (AZZP), které najdeme snadno v registru půdy (LPIS): Registr vám napoví, jaké je pH vaší půdy a její zásobenost živinami na jednotlivých polích. Můžeme přidat i vlastní rozbory od zemědělských laboratoří pro přesnější data. Tato data můžeme obohatit i o hodnocení výnosového potenciálu polí z vlastních výsledků, nebo například ze satelitních snímků.
Na základě toho si uděláme představu, kde je problém a jak ho řešit. A můžeme si sestavit plán vápnění na další roky. Váš regionální zástupce s vámi data projde a vypracuje návrh. Ten vychází ze znalosti pH a dalších vlastností jednotlivých pozemků, provozních možností, finančních možností, osevního sledu a cílů, které od vápnění očekáváte. Začněme od nejpotřebnějšího pozemku a systematicky zvyšujeme hodnoty pH alespoň k hranici pH 6. Tam, kde pH přesáhne hodnotu 6, lze začít řešit efektivně výživu a přidávat do základního hnojení i fosfor, který má vysoké nároky na pH a je proto v půdě často nepřijatelný (investice do fosforu při pH pod 6 ztrácí efektivitu a pod 5,5 zcela postrádá smysl).
Ideálním řešením je náš tříletý systém vápnění AktiCalc ve variantách 200–500 kg/ha granulovaného vápence AktiCalc IV. generace, a to pravidelně na vybrané pozemky. Pokud ale vychází citlivé plodiny jako jarní ječmen, cukrovka nebo řepka na problematické pozemky, můžeme řešit pH i akutně dávkami od 500 kg/ha (po setí). Díky rychlosti účinku pH upravíme v řádu měsíců a zároveň dodáme rostlinám i velké množství vápníku jako živiny, na kterou se při výživě běžně zapomíná.
Ideální je vápnit, jak už jméno napovídá, vápencem. Důležitá je zejména využitelnost a kvalita vápence. Ideální parametry jsou následující: Velikost částic do 0,15 mm (což znamená, že vápenec kompletně reaguje do tří let), vysoká reaktivita (98–100 %), vysoký obsah CaCO3 a minimální ztráty (které zařídí snadná aplikovatelnost). AktiCalc IV. generace splňuje tyto parametry bezezbytku. Zároveň neobsahuje příměsi lepidel ani slinovadla, proto se velmi dobře rozpouští a je vhodný i pro ekologické zemědělství (má certifikát KEZ) nebo užití v CHKO, stejně jako do běžného konvenčního provozu pro řepky, ozimé obilniny nebo cukrovky.
Vápnění můžeme také doplnit o systémová opatření, jako je zvýšení sorpční schopnosti půdy aplikací organických hnojiv a pěstování na vápník náročných meziplodin pro jeho stabilizaci v půdním profilu. Jak naznačují vědecké studie, okyselování zpomaluje i omezené zpracování půdy.
Doba jde dopředu a z výživy se stává náročný vědní obor. Máte přehled o všech nejmodernějších datech z výživy rostlin a techniky? Pokud ne, potřebujete do budoucna silného a flexibilního partnera.
My v BioAktiv CZ nepřetržitě sledujeme moderní poznatky ve výživě, fyziologii a vápnění a díky spolupráci s univerzitami vymýšlíme co nejvhodnější postupy a řešení pro vaši práci. Poznatky poté můžeme přenášet do výroby co nejjednodušších, avšak komplexních produktů a služeb. Ty i nadále intenzivně testujeme v pokusech i praxi a hledáme, jak je ještě zlepšit, aby pro vás byly co nejpřínosnější. Protože již z praxe umíme řešit mnohé, jsme schopni vám poskytnout i pro vaši situaci vědecky podložené řešení s praktickými výsledky a vyčíslením konkrétního přínosu, které snadno zapojíte do své agrotechniky. Můžeme vám pomoci posunout vaši agrotechniku dál a pružně reagovat na všechny změny klimatu, legislativy i aktuálního počasí. My vám poradíme, jak na výživu a stimulaci, a vy můžete díky tomu věnovat více času své práci.
Pro konkrétní doporučení neváhejte kontaktovat naše odborné poradce ve vašem regionu. Svého poradce i více informací naleznete zde. S vápněním i výživou obecně máme bohaté zkušenosti a rádi pro vás vymyslíme systém vápnění na míru.
Ing. Martin Bohuněk, MBA, produktový manažer