BioAktiv CZ
Doporučení

Čtyři stimulačně-výživové tipy na podzim

4. 8. 2022, Ing. Martin Bohuněk, MBA

Každý zemědělec dnes řeší daleko vyšší odběry živin z půdy, užší střídání plodin, klimatické změny, větší tlak chorob a škůdců, zvýšené nároky na ekologii a preciznost a především vysoké ceny hnojiv a jejich horší dostupnost. Proto se listová výživa a stimulace staly součástí základní agrotechniky.

Moderní listová výživa

Moderní listová výživa nestojí jen na živinách, ale především na sofistikovaném řešení ušitém na míru konkrétní situaci. Poradíme vám, jak přistupovat k výživě a stimulaci tak, aby byl váš porost připraven na zimu tím nejlepším možným způsobem. Listová aplikace živin a antistresových látek je mnohdy jediná možnost, jak řešit nejdeficitnější prvky a chránit rostlinu proti poškození. Je důležité si uvědomit, že listová výživa není jen prostředkem pro dodání živin, ale aplikuje se v kontextu opatření – ochrana, regulace či stimulace, lepení a další zásahy – která společně směřují k jednomu cíli, kterým je dosažení dobrého ekonomického výsledku.

Ta nejlepší hnojiva jsou tvořena pro praxi

Listová hnojiva je třeba vybírat s rozumem a přemýšlet nad souvislostmi. Hnojiva musí mít co nejlepší přijatelnost živin, opodstatnění a ideálně i přidanou hodnotu. Tu vidíme hlavně v komplexních mixech 3 v 1, které:

  • dodávají živiny typicky deficitní v době aplikace,
  • obsahují stimulátory růstu a antistresové látky,
  • působí synergicky s chemickou ochranou (mají nízké pH, obsahují velké množství smáčedel a využívají pesticidního účinku živin jako Cu, P a S).

Podle tohoto klíče tvoříme řadu moderních hnojiv AktiFer. Typická je pro ně vysoká koncentrace, malé dávkování a obsah biologicky aktivních látek a mikroelementů. Největší výhodou je ale jednoduchost pro koncového uživatele, který dostává do ruky hotový mix na míru ušitý pro konkrétní účel.

Jak nachystat porost pšenice na zimu?

Založení porostu: Pomůže správný výběr odrůdy, příprava i moření

Základem je správně vybrat nosné odrůdy, připravit a založit s ohledem na lokalitu a počasí. Čím lépe se nám to podaří, tím méně komplikací, oprav a podporování porostu nás poté čeká. Proto je dobré osivo kvalitně namořit a podpořit jeho vzcházení i vyrovnanost výsledného porostu. To můžeme snadno řešit s AktiFer Seeds+.

Základní výživa: Nastartujte vývoj rostlin

Výživa má na rostliny vliv hlavně od vytvoření kořenů a listů. Velký význam má zásobní hnojení NPK (2–3 q) a aplikace močoviny do porostu. Speciálně na podzim to ale nesmíme přehánět, chceme dodat jen to, co rostlina potřebuje, aby nešla do zimy vyhladovělá a oslabená. U slabších a pozdních porostů můžeme ještě v září přidat 50 kg N v LAD (ledek amonný s dolomitem) pro povzbuzení.

Pro posílení kořenů a lepší využití NPK z půdy po vzejití aplikujte postřikem 1 kg PlantAktivu pro rostliny spolu s herbicidem nebo insekticidem, čímž nastartujete intenzivní vývoj kořenů, odnožování a zároveň zvýšíte podíl dostupných a rostlinou přijatých živin z půdy i rozklad posklizňových zbytků. Univerzálnost, jednoduchost, stabilita výkonu a 20 let zkušeností v praxi – to jsou důvody, proč je PlantAktiv už řadu let nejpoužívanějším stimulátorem růstu na českém trhu.

Listová výživa: Žolík v podobě chytrého hnojiva

Zaměřte se hlavně na prvky P, B a Mn. Pro řepky je dostatek boru absolutní základ (alespoň 100 – 150 g B/ha), pro obilniny ceněný doplněk. Velice pozitivně ale reagují i na fosfor či stimulaci pomocí aminokyselin. Proto v průběhu září a října aplikujte vícesložkové hnojivo AktiFer Grow (2 l/ha) s vysokým obsahem fosforu, boru, manganu, cytokininů a aminokyseliny prolin, která zvyšuje odolnost proti mrazu. Tato aplikace platí i pro solidní obilniny, kde podpoří odnožování (cytokininy a Mn) a posílí pletiva (B, prolin a Epin). Největší výhoda AktiFeru Grow je v jednoduchosti. Rostlině dáte v podobě chytrého hnojiva všechno, co potřebuje, abyste ji na jaře potkali v plné síle. Nemusíte totiž přemýšlet nad tím, čím ji podpořit a v jakém množství. Uvolníte si hlavu a ruce pro věci, které budou opravdu akutní.

Ochrana: Pozor na brouky, slimáčky i pH vody

Obecně je za sucha nutné sledovat dřepčíka, který napadá vzcházející řepku. Výraznější je napadení při nevhodných podmínkách a pomalejším růstu, protože má dřepčík čas škodit. Je potřeba insekticidy aplikovat i naslepo, sledovat účinnost aplikací a případně je opakovat. Zde musíme připomenout vliv pH vody v postřikovači na účinnost pesticidů. Při pH vody vyšším než 6 se urychluje rozklad (alkalická hydrolýza) účinných látek v pesticidech, a to razantně snižuje a zkracuje jejich účinnost. Proto je potřeba vodu před smícháním s chemií okyselit. Často stačí 100 ml Akti pH/100 l vody, ale nejlepší je si pH změřit a podle toho pokračovat. Za většího vlhka sledujte hlavně slimáčky a aplikujte případně moluskocidy na souvratě.

Stimulace neřeší jen problémy, vyplatí se i preventivně

Pokud tedy pojmete podzim chytře a efektivně, dosáhnete nejenom silného a zdravého porostu, ale hlavně budete mít kontrolu nad dalším vývojem a neskončíte jen u tahání za kratší konec lana po celou sezonu. S tímto přístupem si usnadníte a zlevníte další práci, hlavně ochranu porostů. Je to spolu se šlechtěním jedna ze základních cest, jak jít naproti trendu v omezování pesticidních látek v zemědělství a zároveň být vysoce rentabilní.

Díky unikátní kombinaci půdních a komplexních listových aplikací se nám daří dosahovat stabilních a velice rentabilních výsledků. Tím dokážeme popírat i zažité dogma, že listové aplikace a stimulace mají účinek jen v případě problémů. Jsme schopni dosahovat každoročně dobrých výsledků za horších, normálních i dobrých podmínek, proto se na nás můžete spolehnout za všech okolností.

S výběrem správného zásahu vám rádi poradíme na základě předchozí konzultace, která nám umožní volit vždy ten nejsnazší a nejefektivnější postup, jak doplnit stávající agrotechniku. Pro konkrétní doporučení neváhejte kontaktovat naše odborné poradce ve vašem regionu.

Máte dotazy? Ozvěte se mi!

Ing. Martin Bohuněk, MBA, produktový manažer